Forum starlet club pl Strona Główna
POMOC RejestracjaSzukajFAQ Rejestracja Zaloguj
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1
Demontaż skrzyni biegów/wymiana sprzęgła/uszczelniacza wału
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Demontaż skrzyni biegów/wymiana sprzęgła/uszczelniacza wału 
Przy spokojnej pracy cała operacja zajmuje 1 dzień lub dwa wieczory Wink
Na początek demontujemy półosie:
-wołamy kogoś żeby wcisnął hamulec, odkręcamy śruby przegubów zewnętrznych, nie jest to konieczne, ale bez tego będą nam wisiały półosie pod samochodem a miejsca wiele nie ma;)
-następnie podnosimy auto, rozkręcamy kolumnę (najprościej) i wybijamy kielich przegubu ze skrzyni lub rozłączamy przegub przy skrzyni, wyjmujemy półoś-niech sobie gdzieś leży Wink
Kolejny krok to pozbycie się wszystkiego co trzyma się skrzyni od góry:
- demontujemy puszkę filtra powietrza oraz akumulator i otrzymujemy ładny dostęp od góry (P Cool:

-odkręcamy wysprzęglik

-idąc po przewodzie z wysprzęglika odkręcamy mocowania, a następnie podwieszamy wysprzęglik drutem np na chłodnicy

-rozłączamy wtyczkę przy jednym z mocowań rurki wysprzęglika (pionowo od góry w skrzyni)
-teraz schodzimy na dół i tuż nad prawą półosią odkręcamy 3 śruby mocujące linki wybieraka

- rozpinamy linki od wybieraka poprzez wyjęcie zawleczek (uwaga na podkładki)

- wykręcamy linkę prędkościomierza poprzez wykręcenie oprawki - to pomiędzy linkami wybieraka, dwa zdjęcia wyżej - trochę sprężynuje ale jakoś idzie Wink
Pora na rozrusznik Wink
-z tej samej pozycji co przy odkręcaniu linki prędkościomierza, patrząc w górę widzimy delikwenta, wyjmujemy wtyczkę oraz odkręcamy kabel pod czarną osłonką, przed wykonaniem tej operacji, dla zachowania zasad bhp, rozłączamy akumulator!

-od góry, za blokiem silnika wchodzą dwie śruby mocujące rozrusznik, klucz 14, ciężki dostęp, ale da się, odkręcamy i rozrusznik na stole Wink

No to teraz grubsza robota Wink
- podpieramy silnik pod miskę olejową jak najbliżej skrzyni, ale tak żeby było stabilnie, podpórkę można przywiązać do wydechu żeby się nie zsuneła - może być np drewniany kołek + lewarek na dole
-odkręcamy 'aż' 4 śruby łączące dzwon skrzyni z blokiem silnika, 2 u góry, jedna z przodu, jedna z tyłu wchodząca od strony bloku,
- odkręcamy śruby blaszanej osłony koła zamachowego wchodzące w skrzynię,
-odkręcamy łapę tylną skrzyni, można odkręcić tylko jedną śrubę w poduszce lub 3 śruby mocujące łapę do skrzyni, pierwsza opcja jest łatwiejsza w demontażu, trudniejsza w montażu, druga w obie strony trudna:P
- odkręcamy drugą łapę skrzyni mieszczącą się pod lewą podłużnicą, znów są dwie opcje - albo odkręcamy od skrzyni albo od poduszki, w drugiej trzeba pamiętać o kablu masy mocowanym do łapy,
- od tego momentu lub nawet wcześniej konieczna jest pomoc drugiej osoby, bo skrzynka waży jakieś 30-40kg Wink pomiędzy skrzynię a blok wkładamy jakiś śrubokręt i odpychamy, jak odejdzie - opuszczamy lekko silnik (ok 2cm) cały czas trzymając skrzynię, obracając i szarpiąc dzwon w osi wału korbowego zdejmujemy go, powinien zejść gładko Wink

Demontaż docisku:
- blokujemy koło zamachowe np tak:
- jeżeli nie jesteśmy jeszcze pewni że będziemy zakładać nowy docisk i tarczę, zaznaczamy wzajemnie położenie docisku i koła zamachowego, a następnie odkręcamy śruby docisku 'na krzyż' co 1-1,5 obrotu aż do całkowitego wykręcenia, żeby sprężyna membranowa się nie wygieła,
Koło zamachowe:
- znowu zaznaczamy położenie tym razem koła względem wału (w otworze na wałek sprzęgłowy),
-taka sama blokada jak poprzednio tylko lepiej żeby ktoś trzymał element blokujący bo tutaj będzie znacznie ciężej odkręcić Wink
-6 czarnych śrub z jakiegoś magicznego metalu Razz i koło schodzi Wink

Uszczelniacz wału po zdjęciu koła zamachowego jest już na wierzchu, nie trzeba nic odkręcać, mały śrubokręt w rękę i podważamy raczej od zewnętrznej krawędzi, najważniejsze to nie uszkodzić gładzi na osłonie lub wale, przed zdjęciem uszczelniacza dobrze jest wyczyścić z całego syfu,

nowy zakładamy wciskając ręką ile się da, a potem dobijamy delikatnie dookoła czymś tępym, tak aby uszczelniacz nie wystawał z osłony.
Zakładamy koło zamachowe i dokręcamy, tym razem blokada w drugą stronę, zwracamy uwagę na ustawienie które zaznaczaliśmy wcześniej.
Do założenia tarczy sprzęgła i docisku potrzebny będzie jakiś wałek, najlepiej stary wałek sprzęgłowy, ale może też być jakikolwiek który ciasno wejdzie w wielowypust tarczy, wciskamy ten wałek do tego otworu w środku koła zamachowego tak aby tarcza była z nim w jednej osi, na to nakładamy docisk, sprawdzamy ustawienie względem koła (jeżeli zakładamy stary) i przykręcamy tak samo jak odkręcaliśmy, 'na krzyż' co 1-1,5 obrotu śruby.
Wymieniamy lub nie łożysko oporowe, smarujemy bardzo cienko wielowypust wałka sprzęgłowego i powierzchnię po której przesuwa się łożysko smarem z MoS itp.
No i możemy zakładać skrzynię. Kolejność prawie odwrotna z tym że lepiej po włożeniu skrzyni w otwór w tarczy lepiej najpierw zgrać trzpienie centrujące między skrzynią i blokiem a potem złapać 2 śrubami całość żeby już się nie rozeszło, potem łapy itd Wink
Przy całej tej operacji można również wymienić olej w skrzyni chociaż można to zrobić też bez zdejmowania bez najmniejszego problemu.
Olej w mojej wyglądał tak:

Fajna zupa?Razz

Mam nadzieję że komuś się przydadzą moje wypociny Wink
Pozdrawiam

Kuba Wink
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość

Odpowiedz z cytatem
Super sprawa - dzięki. Przyda mi się bo temat przede mną. Pytanko o przegłób wewnetrzny który na zdjeciu ewidentnie jest w 2 kawałkach - nie dało sie półośki ze skrzyni wyrwać?

Pozdro!

Przede mną wymiana sprzęgła Razz
Dzięki za dokładny opisik ze zdjęciami

Przegub wychodzi bez problemu ze skrzyni, wystarczy puknąć młotkiem przez drewniany klocek i już, ale nie wiedziałem jak to się odbije na uszczelnieniach półosi więc wybrałem taką metodę Wink

Kuba Wink
Odpowiedz z cytatem
Ktoś wymieniał sprzęgło w tercel - podobnie się to robi:

http://www.youtube.com/watch?v=pJtuTysRziI&feature=related

BTW - w naszych autach chyba nie ma łożyska pilotującego wałek sprzęgłowy (umieszczonego w wale korbowym)?

Pozdro!

Wydłubałem sławetny uszczelniacz wału, i oczom moim ukazał się ciekawy widok. Na wale, w miejscu styku uszczelniacza i wału jest MEGA rów mariański. Jest on wyczuwalny paznokciem wiec zacząłem powątpiewać aby uszczelniać mógł go wytrzeć.

Foto z komórki - nie zabrałem aparatu.

Taki rów zrobili w fabryce czy guma wytarła japońską stal?? Zamierzam jakoś płycej wbić nowy uszczelniacz ale nie wiem czy i tak nie trafi na ów rów. Ponadto siemering miałem nie równo wbity choć wyglądał na oryginalny (ok 0,2 mm przekoszenia).

Wielkie dzięki za pomoc sprzęgło wymienione Razz
Robiłem to pierwszy raz i obyło się bez żadnych problemów pół osie wyszły z gniazd bez problemu !! Very Happy Gwiazdka śmiga jak szalona Razz

Pytanie: czy rozróżnia się uszczelniacze półosi na PRAWY i LEWY, czy montować ten sam na obydwie strony?
Pozdrawiam
Sosna

Przeważnie na simmeringu jest kierunek obrotu, więc jeżeli tego typu są uszczelnienia to ma znaczenie strona. Nie wymieniałem więc nie wiem jakie są konkretnie.

Kuba Wink
Odpowiedz z cytatem
chcialbym zmienic w swojej Smile

Na piątek najpóźniej by były, bo będęto robił po godzinach. Ale mogę pocykać fotki

Edit : jednak złapię się tego w sobotę bo na ten tydzień mam auto po przejechaniu krawężnika przy 120kph do zrobienia (ratowanie gwintu, wymiana wahacza, magla, galki kier.) Ale na oewno przy wymianie sprzęgła w czerwonym dioble zrobie foty.
Środa 4.03 - ide do garazu Wink

Odpowiedz z cytatem
Środa 4.03 - ide do garazu Wink

a tu juz piatek Razz

ale sobie zalatwiles dlubania na chyba 2 tygodnie Razz

ja oddaje starlete na wymiane sprzegla do znajomego mechanika jednak za duzo do roboty Razz

Odpowiedz do tematu Strona 1 z 1